Past Nominating Committees

1984-1985
Karen O'Connor, Chair
Christine Harrington
Edward Heck
Elliot Slotnick

1985-1986
William McLauchlan, Chair
Craig Ducat
Samuel Krislov
Marie Provine
Donald Songer

1986-1987
Joel Grossman, Chair
Lucius Barker
Beverly Cook
Robert Dudley
Roger Handberg

1987-1988
John Brigham, Chair
Sue Davis
Kim Scheppele
John Schmidhauser
Harry Stumpf

1988-1989
Sue Davis, Chair
Howard Ball
Phil Cooper
Henry Glick
Melinda Gann Hall

1989-1990
Harry Stumpf, Chair
Lief Carter
Lee Epstein
Liane Kosaki

1990-1991
Harry Hirsch, Chair
Judith Baer
Kristin Bumiller
Gerald Rosenberg
Susette Talarico

1991-1992
Lettie Wenner, Chair
Judith Baer
James Gibson
Richard Brisbin
Frances Zemans

1992-1993
Christine Harrington, Chair
Tom Church
Sally Kenney
F.L. Morton
Susan Olson
Susette Talarico
Chris Wolfe

1993-1994
Roy Flemming, Chair
Gayle Binion
Saul Brenner
Tom Hensley
Liane Kosaki
Mary Volcansek

1994-1995
Michael McCann, Chair
Barbara Perry
Alison Renteln
Louis Fisher
Martin Edelman
Grier Stephenson

1995-1996
Malcolm Feeley, Chair
Twiley Barker
Gregory Caldeira
Beth Henshen
Robert Seddig

1996-1997
C. Neal Tate, Chair
Lynn Mather
Susan Mezey
Joseph Stewart
Mark Graber
Isaac Unah
James Spriggs

1997-1998
Susan Lawrence, Chair
Valerie Hoekstra
Christopher Zorn
John Maltese
Jill Norgren
Peter Bergerson
H.W. Perry

1998-1999
Larry Baum, Chair
Gerald Rosenberg
Mary Volcansek
Timothy Johnson
Virginia Hettinger

1999-2000
Roy Flemming, Chair
Sara C. Benesh
Gayle Binion
Milton Heumann

2000-2001
Mary Volcansek, Chair
Saul Brenner
Lief Carter
William J. Daniels
Susan Brodie Haire
Ken Kersch
Phyllis Farley Rippey

2001-2002
Stacy Haynie, Chair
Stephen Daniels
Chris Manfredi
Malia Reddick
Tinsley Yarbrough

2002-2003
Jeffrey Segal, Chair
Virginia Hettinger
Forrest Maltzman
Nancy Maveety
Keith Whittington

2003-2004
Elliot Slotnick, Chair
William T. Haltom
Cornell Clayton
Thomas M. Keck
Julie Novkov

2004-2005
Rich Pacelle, Chair
Judy Failer
Susan Haire
Tim Johnson
Kirk Randazzo

2005-2006
Shep Melnick, Chair
Ellen Andersen
Sara Benesh
Jon Gould
H.W. Perry

2006-2007
Lee Epstein, Chair
Malcolm Feeley
Stacy Haynie
Virginia Hettinger
Nancy Maveety

2007-2008
Mark Graber, Chair
Vanessa Baird
Martin Sweet
Leslie Goldstein
Helena Silverstein

2008-2009
Jim Gibson, Chair
Barbara Perry
Joe Smith
Chris Bonneau
Don Songer

2009-2010
Susan Sterett, Chair
Jon Gould
Bert Kritzer
Doris Marie Provine
Patrick Schmidt


2010-2011
Chris Bonneau, Chair
Lisa Hilbink
Mark Hurwitz
Ryan Owens
Jeffrey Yates


2011-2012
Thomas Keck, Chair
Jennifer Bowie
Lisa Conant
Paul Frymer
Kevin Quinn


2012-2013
Susan Haire, Chair
Jennifer Bowie
Renee Cramer
Howard Gillman
Mark McKenzie


2013-2014
Gregory Caldeira, Chair
Pamela Brandwein
Gary Jacobsohn
Maichael Salamone
Sarah Staszak


2014-2015
Chuck Epp, Chair
Tom Keck
Virginia Hettinger
Kevin McMahon
Amy Steigerwalt

2015-2016
Melinda Gann Hall, Chair
Rachel Ellett
Joe Ura
Georg Vanberg
Emily Zackin